Volt egyszer egy NAV közlemény, talán igaz sem volt... Vagy mégis?
Beüssem vagy ne üssem, azon tűnődtem... - 2014.04.14.
Az eltűnt, megkerült, eltűnt NAV közlemény meséje folytatódik egy új fejezettel. A NAV honlapján megjelent egy újabb közlemény, amelyben megmagyarázzák a korábbi közleményt, ami jött-ment az oldalon.
"
Tájékoztató a számlával bizonylatolt ügylet adatainak pénztárgépben való rögzítéséről
Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: Áfa-törvény) 159.§-ának fő szabálya szerint az adóalanynak az általa teljesített termékértékesítésről, szolgáltatásnyújtásról számlát kell kibocsátani. Az Áfa-törvény 166.§ (1) bekezdés alapján, ha az adóalany a 165.§ (1) bekezdés b.) pontja alapján mentesül a számlakibocsátási kötelezettség alól, köteles nyugta kibocsátásáról gondoskodni.
(Számlakibocsátási kötelezettség alól az adóalany a hivatkozott szabályok alapján akkor mentesül, ha a vevő, igénybevevő nem adóalany és nem is jogi személy, a vételárat készpénzzel, készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel vagy pénzhelyettesítő eszközzel a teljesítésig kifizeti, mely vételár nem éri el a 900 ezer forintot és a vevő nem kér számlát.)
Az Áfa-törvény előzőekben hivatkozott szabályaiból következően egy ügyletről egyféle bizonylatot (számlát vagy annak adása alóli mentesülés esetén nyugtát) kell kibocsátani.
Amennyiben az adóalany nyugta kibocsátására kötelezett, e kötelezettségét a 48/2013. (XI.15.) NGM rendelet (továbbiakban: NGM rendelet) 1. mellékletében meghatározott feltételek teljesülése esetén pénztárgéppel kell teljesítenie.
Ugyanarról az ügyletről a számla és nyugta egyidejű kibocsátása a jelenleg hatályos jogszabályi előírások alapján nem merül fel. Ez vonatkozik a pénztárgéppel teljesített nyugtaadás esetére is, mivel az NGM rendelet nem tartalmaz olyan előírást, hogy a számlával kísért értékesítést a pénztárgépben rögzíteni kell.
Az adóalanyok egy része azonban továbbra is alkalmazza azt a 2008. január 1-je előtt hatályos szabály alapján kialakított gyakorlatot, mely szerint a számlával (egyszerűsített adattartalmú számlával) bizonylatolt értékesítés készpénzzel (készpénz-helyettesítő vagy pénzhelyettesítő eszközzel) teljesített ellenértékét is szerepelteti a pénztárgépben.
Az adóalanyok által alkalmazott ezen gyakorlat (amely az adóalany adminisztrációs kötelezettsége teljesítését számos esetben megkönnyítheti) nem kifogásolható, egy esetleges ellenőrzés során az adóhatóság kizárólag emiatt szankciót nem alkalmaz, tekintettel arra, hogy ez a gyakorlat adó-, ezáltal pedig költségvetési kockázatot nem hordoz magában.
A bizonylatadási kötelezettség elmulasztása (azaz az adóalany nem ad számlát, illetve ez alóli mentesülés esetén nem bocsát ki nyugtát) vagy a nem jogszabálynak megfelelő bizonylat kibocsátása az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 172.§ (1) bekezdés e.) pontja, illetve (2) bekezdése alapján mulasztási bírság jogkövetkezménnyel jár.
"
forrás: nav.gov.hu
Tehát: beütni a számlát bűn, nem von maga után büntetést, úgyis mindenki ezt csinálja 2008 óta. A kissé zilált történet ott kezdődik, hogy egyáltalán elővették azt a kérdést, hogy miért is készül két adóügyi bizonylat egy gazdasági eseményről (készpénzfizetési számla és online pénztárgép nyugta). Ez még így egy jó kérdés is, de a következményeitől a könyvelők kaptak sírógörcsöt, hiszen így az eddig két példányos számlatömbbe (aminek ugye így nem is lesz létjogosultsága) készült számlákat is egyenként könyvelni kellene. Eddig elég volt az összesített, Napi Zárásba belekalkulált összeget felkönyvelnie.
Folytatódott ott, hogy a NAV nem kommunikálta ezt a véleményét kifejezett indoklással, és feltételezhetően sok telefont is kaptak: ugyan magyarázzák már meg egyrészt, hogy ez nekik hogy jött ki a rendeletekből, másrészt miért csinálta(ja) így mindenki? Főleg, hogy feltételezhető azért, hogy ezt a gyakorlatot pár operatív ellenőr is látta már!
És talán végetér azzal, hogy kijelenthetjük: ez így nem jó, de szabad :)
és itt van a korábbi, már eltűnt küzdemény:
"
Számlakibocsátás esetén az online pénztárgépből nem szabad nyugtát kibocsátani
Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 159.§-ának, 165.§(1) bekezdés b) pontjának és 166. §-ának együttes olvasata alapján egy adott ügylet tekintetében az adóalany vagy számlaadási, vagy nyugtaadási kötelezettséget teljesít, e kettő sosem történhet párhuzamosan.
Ezért abban az esetben, ha az adóalany az adott ügyletről – nem az online pénztárgéppel előállított – számlát bocsát ki, az ügylet adatait nem kell beütnie az online pénztárgépbe. Amennyiben pedig az online pénztárgépből történő nyugtakibocsátást követően kerül sor számlakibocsátásra (pl. azért, mert a vevő olyan időpontban jelzi, hogy számlát kér, amikor a nyugta kibocsátására vonatkozó parancs már nem vonható vissza), akkor a nyugta sztornírozandó.
Amennyiben az ügylet adatainak az online pénztárgépben történő rögzítése valamilyen okból (pl. az ellenértéknek a pénztárgépben való rögzítése céljából) mégis szükségessé válik, arra csak „nem adóügyi bizonylat” kiállításával kerülhet sor.
"
és a már nem létező link hozzá: http://www.nav.gov.hu/nav/online_penztargepek/uzemeltetok_cikkek/szamlakibocsatok.html
Kapcsolódó képek:
Cimkék: nav közlemény, számla és nyugta, online pénztárgép, számla beütése, dupla bizonylatolás,
Kapcsolódó hírek:
Euro felkészülési időszak 2019 január 1. után az online pénztárgépeknél!
Mi is történt, hogy ez a kérdés felmerülhet? Korábban - az első online pénztárgépes rendelet idején - az euró átáll...
Micra és Montel Jota, Mini frissítések folyamatban...
Miután most már a Montel forgalmazásában lévő gépek is megkapták az engedélyt a legfrissebb szoftverre, így gyakorlatilag tömegess...
Újabb online pénztárgép frissítési hullám: Micra Jota M és Micra Mini M
A Micra-Metripond Kft. tervei szerint hamarosan megkezdődnek az A008 Micra Jota M és az A006 Micra Mini M pénztárgépek legújabb...
Szivárognak az engedélyek: Sento M és Sento-H, valamint egy új hordozható, a TaxHandy
Újabb pár engedélyt adott ki az MKEH a mai napon: két már eddig is működő gépet - Micra Sento M (A002) - Montel Sento-H (A003)...
Újabb hordozható online pénztárgép kapott engedélyt!
A mai napon kapta meg az engdélyt a Fiscat iPalm online pénztárgép új műszaki rendeletnek megfelelő paraméterekkel HORDOZHATÓ o...
Volt egyszer egy mondat... Talán igaz sem volt
Nem oly rég - 1 napja - jelent meg eg közlemény a NAV oldalán, amely az online pénztárgép használatra kötelezett adóalanyi kö...
NAV közlemény: új pénztárgép használatra kötelezett - új engedély!
Bár még mindig nem tiszta teljesen a jogszabály értelmezés, de a NAV - mint ellenörző hatóság - a mai nap közlemény...
Visszatérő elem az online pénztárgép piacon: 50000 Ft-os támogatás!
Többször belengették már: igaz csak kérdezői oldalról, az NGM oldaláról eddig inkább elutasítás volt a válasz. A ...
Az online pénztárgépre kötelezettek köréből: a Taxisok figyelmébe ajánljuk!
Az elmúlt napokban - mióta megkapta engedélyét a CashCube Light és a CashCube Mini - nagyon sok érdeklődést kaptunk a taxisoktó...
Megvan az első két engedély az új műszaki követlményeknek megfelelően: CashCube Mini és CashCube Light
Mai nappal megkapta az első két online pénztárgép az új műszaki követelményeknek megfelelően az engedélyt ...